Forside Generelt Hjælp til løbecykel

Hjælp til løbecykel

2351
0

Hej Brevkasse

Vi har en lille søn på lidt over to år, som i julegave gik en løbecykel som denne i julegave, da vi synes det var en god ide. Normalt er der vildt meget gang i ham, og han er frygtløs og løber vildt og voldsomt rundt over det hele. Vi mente, derfor at det var en rigtig god ide med en løbecykel, hvor han virkelig kan få rørt sig og brændt noget krudt af.

Glæden var da også står i hans øjne, da han åbnede pakken og så cyklen. Da vi fik samlet den var det dog noget helt andet. Han har nemlig ingen interesse i den, og når vi forsøger at sætte ham op på den begynder han bare at skrige.

Hvad kan vi gøre for at han bliver interesseret i at prøve den?

mvh

Jens og Sarah

______________________________________________________________________

Kære Jens og Sarah

Tak for jeres spørgsmål. Først og fremmest så er det jo en rigtig god ide med en løbecykel, da det er med til at hjælpe ham med en få en rigtig god motorik og samtidig give ham en masse motion, så selvom det ikke lige er noget for ham på nuværende tidspunkt, er jeg slet ikke i tvivl om, at det er en god gave.

Først og fremmest er det meget vigtigt, at I ikke gør alt for meget for at prøve at gøre den interessant for ham. Når han bliver interesseret, skal han nok vise det. Hvis i prøver at tvinge ham til at bruge den, vil I uden tvivl møde modstand og så kan det udvikle sig til at være en dårlig gave givet med de bedste intentioner.

En rigtig god ide er at have den liggende fremme, så han ser den dagligt. Det er en dårlig ide at gemme dem væk, fordi han ikke vil bruge den. Hvis han ser den tit, skal hans nysgerrighed nok blive pirret, og lysten skal nok komme inden for et par uger max en måned, hvis han ellers er klar til den – hvilket han typisk vil være, hvis han er omkring to.

mvh

E-Brevkasse

 

EFTERLAD ET SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here